نشست تخصصی «بایسته‌های روش‌شناختی تولید ادبیات نظری در حوزه مدیریت جهادی »

گزارش نشست تخصصی

«بایستههای روششناختی تولید ادبیات نظری در حوزه مدیریت جهادی»

 

نشست تخصصی با موضوع «بایستههای روششناختی تولید ادبیات نظری در حوزه مدیریت جهادی» در سالن جلسات مرکز تحقیقات دانشگاه امام صادق(علیه السلام) مورخ ۲۷ بهمن برگزار شد. حاضرین در این نشست آقایان دکتر وحید یاوری(عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق(علیه السلام) و رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه)، دکتر میثم لطیفی(عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق علیه السلام)، دکتر علیرضا چیت سازیان (عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق(علیه السلام) و سرپرست معاونت آموزشی دانشکده معارف اسلامی و مدیریت)، دکتر حسین بابائی مجرد (عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی)، دکترحسین اصلی پور(دکتری مدیریت دولتی)، هادی خانمحمدی (دانشجوی دکتری رشته تصمیمگیری و خط مشی گذاری عمومی دانشگاه علامه طباطبائی(ره))، امیر آذر فر(دانشجوی کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و مدیریت صنعتی دانشگاه امام صادق علیه السلام و پژوهشگر میز مطالعاتی مدیریت جهادی مرکز تحقیقات دانشگاه)، مجتبی جوادی (دانشجوی کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و مدیریت دولتی و سیاستگذاری عمومی  دانشگاه امام صادق(علیه السلام) و پژوهشگر میز مطالعاتی مدیریت جهادی مرکز تحقیقات دانشگاه) بودند.

http://www.isu.ac.ir/Files/tahghighat/Slide/modiriat-jahadi%20(8).jpg

مدیریت جهادی

در این نشست تخصصی که با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم آغاز شد، اساتید حاضر به ارائه نظرات و بحث روی مطالب ارائه شده پرداختند. آقای دکتر وحید یاوری در ابتدای جلسه به بحث در باب ضرورت تولید ادبیات نظری در زمینه مدیریت جهادی پرداختند و بیان داشتند: «انتظاری که مقام معظم رهبری از دانشگاهها و به ویژه دانشگاه امام صادق(علیه السلام) دارند این است که در حوزه تولید علوم انسانی اسلامی گامهای جدی بردارند». ایشان در ادامه به تشریح دو رویکرد استقرائی و قیاسی، در تولید ادبیات نظری مدیریت جهادی پرداختند.

http://www.isu.ac.ir/Files/tahghighat/Slide/modiriat-jahadi%20(0).jpg

آقای دکتر اصلی پور پس از ایشان به ارائه نظر پرداختند. ایشان سخنان خودشان را با بحث در باب نسبت مدیریت اسلامی و مدیریت جهادی آغاز کردند و سه سناریو مطرح در این عرصه را شرح دادند.  ایشان در ادامه به روش شناسی تولید ادبیات نظری در حوزه مدیریت جهادی پرداختند و بیان داشتند که رویکرد قیاسی و استقرائی در این پژوهشها  بایستی باهمدیگر و به صورت ترکیبی اتفاق بیافتد.

http://www.isu.ac.ir/Files/tahghighat/Slide/modiriat-jahadi%20(5).jpg

آقای خانمحمدی مطالب خود را با ارائه یک پیشنهاد  آغاز کردند: «پیشنهادم این است که یک تحلیل محتوا از بیانات مقام معظم رهبری بشود تا ببینیم نظر ایشان در زمنیه مدیریت جهادی دقیقا چیست؟ و در افق فکری مقام معظم رهبری جلو برویم».

ایشان در ادامه بیان داشتند که: «ما باید پژوهشهای خودمان را از مسائل شروع کنیم نه موضوعات کلان». و سپس به ارائه برخی سوالات در زمینه مدیریت جهادی پرداختند و فرمودند که پاسخ به این سوالات را لازمه تولید ادبیات نظری در این زمینه می دانند».

http://www.isu.ac.ir/Files/tahghighat/Slide/modiriat-jahadi%20(3).jpg

آقای دکتر بابائی مجرد بیان داشتند: «اگر می خواهیم ادبیات مدیریت جهادی تولید شود، نگاهمان باید کاملا فرهنگی باشد. و برای تولید ادبیات مدیریت جهادی، ابتدا نیازمند یک جهاد هستیم تا اذهان جامعه علمی به این سمت برود و ساختارهای بروکراتیک موجود مانع این تفکر جهادی است». ایشان در ادامه فرمودند که ما الگوهای مدیریت جهادی داریم ولی تا کنون الگو پردازی نکرده ایم و این هم از نقصهای ماست.

http://www.isu.ac.ir/Files/tahghighat/Slide/modiriat-jahadi%20(6).jpg

آقای دکتر چیت سازیان در ادامه بیان داشتند: «مدیریت اسلامی زمینه ایجادش ، زمین عملی است که آزمون شده است. مبانی تئوریک هیچکدام جزو مدیریت اسلامی نیست، بلکه جامعه شناسی اسلامی، اخلاق اسلامی و روانشناسی اسلامی میباشد. ظهور جهاد در افراد، ظهور رفتاری از خود افراد است در بستر شرایط. مدیریت جهادی یک بحث فرهنگی است یعنی باید تغییری ایجاد شود و بعد ثبت شود».

http://www.isu.ac.ir/Files/tahghighat/Slide/modiriat-jahadi%20(9).jpg

آقای دکتر لطیفی شخص بعدی بودند که سخنان خود را با تفکیک بایستههای روش شناختی به دو حوزه پژوهش های بنیادین و پژوهشهای کاربردی، آغاز کردند و بیان داشتند که هر کدام از این پژوهشها، پژوهشگران و مخاطبان خاص خودشان را دارند. ایشان در ادامه بیان داشتند که :«می توانیم دو راهبرد در مورد روش پیش بگیریم: یکی اینکه از روشهای موجود دنیا استفاده کنیم و دیگری اینکه به سمت ساخت روشهای جدید پیش برویم».

http://www.isu.ac.ir/Files/tahghighat/Slide/modiriat-jahadi%20(11)(1).jpg

آقای آذر فر در ادامه فرمودند: «مسئله این است که ما میخواهیم یک ادبیات موضوع در حوزه مدیریت جهادی تولید کنیم. در دنیا اینگونه است که ابتدا یک solution   هایی به مسائل ارائه میشود و ادبیات نظری از این راه حلها  توسط جامعه آکادمیک منتزع میشود. به نظر میرسد میتوان روی راه حلهای کلان کشور تمرکز کرد و قواعد حل مسئله را با دید مدیریت جهادی انتزاع کرد».

http://www.isu.ac.ir/Files/tahghighat/Slide/modiriat-jahadi%20(12)(1).jpg

آقای جوادی در انتهای جلسه بیان داشتند: «به نظر میرسد که مدیریت جهادی که از جنس انقلاب اسلامی است، آمده است که همه قواعد علمی را به هم بزند. و یک سوال جدی مطرح است که آیا آن شیوهای که غرب در تولید علم در پیش گرفت و از روش شروع کرد، ما هم باید از روش شروع کنیم و در مسیر پیشرفت آنها جلو برویم؟ به نظر میرسد اینگونه نیست و باید طرحی نو ایجاد نمود».

http://www.isu.ac.ir/Files/tahghighat/Slide/modiriat-jahadi%20(1).jpg

 


منبع : وب سایت دانشگاه امام صادق علیه السلام – http://www.isu.ac.ir
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *