معرفی کتاب: تفسیر موضوعی قرآن با رویکرد دانش مدیریتی

کلام نورانی خدا نقشه راه مدیریت رحمانی است و برای آشنایی با چنین مدیریت بی عیب و نقصی بایسته است سخن خالق و مدیر جهانیان را از طریق قرآن کریم که زبان وحی است بشنویم و درباره آن بیندیشیم. مدیریت خداوند در آینه  ی تمام نمای قرآن، دو ساحت تکوین و تشریع را پوشش می دهد و آسمان ها و زمین  و جن و انس و ملک و جماد و نبات و هر آنچه هستی بخش هستی اش بخشیده را شامل می شود. گل سرسبد خلقت که “تبارک الله احسن الخالقین” گویای بلندای جایگاه اوست، توسط خالقی مدبر اداره می شود که آفرینش را به گونه ای هدفمند مهندسی نموده تا انسان شکوفا شود و راه رشد و سعادت ابدی خویش را بپیماید.
تفسیر مدیریتی قرآن ، دانستن روش مدیریت خداوند و پیامبران و صالحان و فرشتگان از آیات قرآن کریم است. مدیریت رحمانی بهترین الگوی مدیریت است.


دانشگاه معارف اسلامی پس از انتشار چند کتاب درسی برای درس تفسیر موضوعی قرآن کریم، بر آن شد تا متناسب با رشته تحصیلی و تخصصی دانشجویان به تألیف و تدوین کتاب های درسی مربوطه بپردازد. اثر حاضر کتابی است که با رویکرد مدیریتی برای این درس به قلم حجت الاسلام سید صمصام الدین قوامی مدیر بنیاد فقهی مدیریت اسلامی به خامه تحریر درآمده است و مرهون تجارب ارزشمند نویسنده محترم در زمینه قرآن و مدیریت بوده که در پرتو پژوهش های گوناگون قرآنی و درس خارج مدیریت ایشان به دست آمده است.
معاونت پژوهشی دانشگاه معارف اسلامی، ضمن تشکر از مؤلف ارجمند و ارزیابان گرامی، حجج اسلام دکتر علی آقا پیروز، دکتر ولی الله نقی پورفر و مدیر محترم گروه قرآن و متون اسلامی حجت الاسلام محمدهادی منصوری و کارشناس گروه حجت الاسلام علی سراقی و مدیر امور پژوهشی آقای سید سعید روحانی و همکاران ایشان که در ویراستاری، تایپ و صفحه‌آرایی، زحماتی را متقبل شدند، امیدوار است صاحب‌نظران و دانشجویان گرامی با ارائه پیشنهادهای سازنده خود یاری‌گر ما در اعتلای فرهنگ قرآنی در کشور باشند.

منبع : سایت دانشگاه معارف اسلامی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *