بایسته های مدیریت جهادی از نظر مقام معظم رهبری

«طرح موضوع فرهنگ و مدیریت جهادی در شعار سال ۹۳ و پرداختن به ابعاد و شاخص های آن توسط مقام معظم رهبری در چند نوبت نظر بسیاری از صاحب نظران را به  سبک مدیریت جهادی حساس نمود. تاکیدمعظم له در دیدار رئیس و اعضای شورای اسلامی، شهردار، مدیران شهرداری تهران و یادآوری این نکته که  «در اداره کلان شهر تهران و همچنین در اداره کشور باید روحیه خدمت به مردم با نیت خدایی و با تکیه بر علم و درایت یا همان روحیه مدیریت جهادی حاکم باشد تا بتوان از مشکلات عبور کرد و به پیش رفت » ضرورت  پرداختن به ابعاد مدیریت جهادی و جایگاه آن در ساختار مدیریتی جامعه را دو چندان نموده است. جمع مسئولان شهرداری  بر لزوم اتخاذ این رویکرد برای برون رفت  مشکلات و فشارهای خباثت آمیز قدرتهای جهانی و استمرار حرکت رو به جلو کشور ، توجه بسیاری از مدیران کشور به این نهاد معطوف ساخت.

در این مقاله پس از بررسی ادبیات موجود در خصوص نیاز کشور به اسلامی شدن علم مدیریت چند نگاه قالب در تحقیققات مربوط به اسلامی شدن مدیریت را بررسی کرده و سپس با  تحلیل محتوای سخنرانی‏های رهبری در سال اخیر است  این سوال را مطرح می کند که فرهنگ و مدیریت جهادی به عنوان ثمره فکری مباحث ۳۰ ساله کشور درباره نیاز به مدیریت اسلامی،چگونه می‏تواند در سطح وسیعی در کشور به کار بسته شود؟ جایگاه مدیریت جهادی در گستره فرهنگ جهادی چیست و از نظر رهبری سازه مفهومی جهاد بر چه مفاهیمی استوار است. در تحلیل مذکور مدیریت جهادی به عنوان یک سطح کنش تمدن سازانه مورد تحلیل واقع شده است و  جغرافیای کلی اهداف مدیریت و کارویژه های آن استخراج شده است.

کلمات کلیدی: جهاد، فرهنگ جهادی، مدیریت جهادی، کارویژه های مدیریت جهادی، زمینه‏های مدیریت جهادی، چهره و شخصیت های جهادی، سازه مفهومی مدیریت جهادی. ها و شخصیت های مدیریت جهادی

 

علی گلچین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *