مدلسازی مدیریت جهادی با الگوبرداری از تجربه های موفق معاصر در دوران دفاع مقدس

زمینه: مدیریت جهادی فرایند به کارگیری مؤثر و کارآمد منابع مادی و انسانی در برنامه­ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل است که با محوریت مردم با هدف عبور از موانع به همراه عشق و ایمان برای دستیابی به اهداف سازمانی و بر اساس آرمان­ها و نظام ارزشی مورد قبول صورت می­گیرد. یکی از بارزترین الگوها و نمونه­های مدیریت جهادی، تجربه­های موفق معاصر در هشت سال دفاع مقدس می­باشد.

هدف: مهمترین هدف تحقیق، بررسی و تطبیق تجربه­های موفق و الگوهای مدیریت جهادی دفاع مقدس و مدل­سازی آنها برای بهره برداری در شرایط فعلی و مدیریت مسائل و مشکلات در شرایط امروز است.

روش: این تحقیق از نظر هدف؛ کاربردی و از لحاظ روش، مروری و تطبیقی است که گردآوری اطلاعات به صورت کتابخانه­ای و اسنادی می­باشد.

یافته­ها: تحلیل یافته­های تحقیق نشان می­دهد که الگوهای موفق مدیریتی در دوران دفاع مقدس در مقایسه با سایر تجارب در دسترس؛ از کارآمدی، قابلیت و توانایی مطلوب و بهتری برای مدیریت جهادی برخوردار هستند.

نتیجه­گیری: توجه به دیدگاه­ها، منویات، نظرات و توصیه­های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص فرهنگ جهاد، روحیه بسیجی و حفظ ارزش­های بنیادی به عنوان مبانی نظری در مدیریت جهادی می­باشد. در نتیجه، توجه خاص و عملی به شایسته سالاری و حفظ نیروهای توانمند و استفاده از تجربه­های موفق گذشته و خصوصاً دوران دفاع مقدس با حفظ روحیه و ترویج فرهنگ جهادی می­تواند در تحقق اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موثر و اثربخش باشد.

بهزاد پورنقدی[۱]، اصغر حاتمی[۲]

[۱] استادیار و عضو دانشگاه آزاد اسلامی، واحد کرج، باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوان، کرج، ایران. pournaghdi@hotmail.com

[۲] رییس مرکز تحقیقات کاربردی فرماندهی یگان­های ویژه ناجا.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *