الگوی مفهومیِ مدیریت جهادی در انتخاب سبد سرمایه گذاری به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی

تجربه­ی بحران­های حاصل از شوک­های نوسانات نرخ ارز، برای واحدهای اقتصادی، طراحیِ سیاست­های مواجهه با نرخ ارز را حائز اهمیت نموده است. نرخ ارز وابستگی زیادی به سطح تحریم­های خارجی دارد. تحریم­هایی نظیر آنچه که در حوزه­ی صادرات نفتی و سنگ اندازی در انتقال بانکی­ شاهد بوده­ایم، افزایش ناگهانی قیمت دلار را در چند سال گذشته در بَر داشت.

متاسفانه برخی تصمیم­گیران در شرایطی که از وجود تحریم اقتصادی از سوی کشورهای استعمارگر مطلعند، در راستای  افزایش وابستگی کشور به خارج حرکت می­کنند؛ در چنین مواقعی، سلاح تحریم از سوی دشمنان کارایی بیشتری می­یابد. شرکت­ها و سازمان­هایی که توسـط این گـروه از تصمیم­گیران اداره می­شوند به شدت تحت تاثیر نوسانات ارز بوده و با ریسک زیادی مواجه­اند.

در این پژوهش به دنبال طراحی رویکردی از تحلیل­پوششی داده­ها جهت انتخاب سبد سهام در بازار بورس تهران هستیم که بتواند در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی عمل نماید. چنین سبدی از سرمایه­گذاری بر روی شرکت­هایی صورت خواهد پذیرفت که دارای رویکرد جهادی در مدیریت هستند. این شرکت­ها نسبت به تغییرات نرخ ارز مقاوم بوده و کمترین آسیب را از تحریم­ها متحمل می­شوند.

کلمات کلیدی: انتخاب سبد سرمایه­گذاری، روش تحلیل پوششی داده­ها ، الگوریتم جستجوی­ارگانیسم­های­هم­زیست، محدودیت کاردینالیتی.

عمران محمدی[۱]

۱- استادیار دانشکده صنایع، دانشگاه علم و صنعت ایران، E_Mohammadi@iust.ac.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *