دکتر کاظم زاده

سخنرانی جناب آقای دکتر کاظم زاده در نخستین گردهمایی سراسری مدیریت جهادی

سلام علیکم جمیعا

من بدون مقدمه متن بیانیه را قرائت می کنم انشاالله که استفاده کافی باشه

بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه پایانی اولین گردهمایی سراسری مدیریت جهادی:

دبیرخانه دائمی مدیریت جهادی اهم دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را که به عنوان اصول بیانیه اولین گردهمایی سراسری مدیریت جهادی مورد تصویب و تأکید  قرار گرفته در ۲۰ بند  به شرح زیر اعلان می‌دارد:

 • مدیریت جهادی نقطه اوج و ثمره ، « تفکر و فرهنگ جهادی » می باشد . لذا این سه : تفکر جهادی ، فرهنگ جهادی و مدیریت جهادی در یک پیوند وثیق ، رابطه ای استنتاجی دارند .
 • جهاد و جهادی ، گستره وسیعی را شامل می شود که : جهاد علمی ، جهاد دفاعی ، جهاد سازندگی و جهاد محرومیت زدایی نمونه های برجسته ای از آن بشمار می آید .
 • فرهنگ و مدیریت جهادی، « فرهنگ مجاهدت فی سبیل الله » است و تمامی عرصه های حیات فردی و اجتماعی را فرا می گیرد و محصور و محدود به زمان و مکان خاصی نمی باشد.
 • « آگاهی» و « اراده» که دو رکن حیات انسان هستند، با محوریت « مجاهدت» در خدمت «کمال انسان» قرار می گیرند.
 • « از مجاهدت نمی توان فرار کرد»، اگر جایی که لازم است مجاهدت نکنیم، مجبور می شویم  در جایی که اجری و کمالی ندارد به « زحمت های مضاعف » دچار شویم.
 • هر کس« بیشتر مجاهدت » می کند یعنی « توفیق بیشتر» داشته است و لذا به خداوند تبارک و تعالی «بیشتر بدهکار» شده است. درک این حقیقت، «شکر» است و موجب «پاداش بیشتر» خدا در دنیا و آخرت می باشد.
 • بهره مندی از فرهنگ و مدیریت جهادی؛ بهره­مندی از نوعی زیستن است، زیستن مبتنی بر تکلیف­شناسی، واقع بینی و آرمان گرایی، که حیات طیبه را به همراه دارد.
 • « مدیریت اسلامی» ، کارگزار تحقق الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت است و «مدیریت جهادی»، نیروی محرک و پیش برنده مدیریت اسلامی می باشد.
 • مدیریت جهادی، خود یک نظام جامع و خودبسنده است که مداخل، سؤالات، اولویت­ها، حساسیت ها، و نحوه تحقق­اش باید از درون خودش استنباط و استخراج شود و فهم های بیگانه، اقتباسی و اختلاطی نباید بر آن تحمیل گردد و آن را از خلوص بنیادین و غایتمندی متعالی اش منحرف سازد. حکمت بنیان بودن آن، با مواجهه های سلیقه ای و شخصی ناسازگار است.
 • فرهنگ و مدیریت جهادی، از اتصال به منابع اصیل تجربی و تاریخی­اش( انبیاء و اولیاء، صدر اسلام ، مجاهدان وارسته و برجسته، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، جهاد علمی و سازندگی و دیگر عرصه های مجاهدت فی سبیل الله) تغذیه می شود و شکوفا می گردد.
 • فرهنگ و مدیریت جهادی نیز مانند هر موضوع و پدیده ای نیازمند آسیب شناسی مداوم است تا به درستی صیانت گردد.

آسیب هایی در سه حوزه کلان: ۱- درست نشناختن چیستی آن( و افتادن در دام دانش توصیفیِ ناکارآمد!)، ۲- درک نادرست از ضرورت آن، ۳- خوب پیاده نکردن آن؛                                                                                         و در نتیجه بد دفاع  کردن از آن.

 • متکی بودن به سنّت های الهی و بهره مند شدن از « لا یحتسب » ( آنچه گمان نمی رود و  به محاسبه در نمی آید یعنی رزق ها و امداد های الهی؛ و یرزقه من حیث لا یحتسب، …) از لوازم و آثار  بهره­مندی از فرهنگ و مدیریت جهادی است.
 • پیروزی انقلاب اسلامی، ما را در موقعیتی تاریخی، منحصر به فرد و ممتاز قرار داده است؛ موقعیتی  تمدن سازانه  که نیاز ما به فرهنگ و مدیریت جهادی را  مضاعف  ساخته است.
 • بالندگی، سرآمدی، تعیین کننده­گی، و سرنوشت سازی؛ مسیری است که یک مجموعه بهره­مند از فرهنگ و مدیریت جهادی فراروی خود خواهد داشت.
 • ملت بزرگوار ایران اسلامی، به برکت بهره مندی از فرهنگ و مدیریت جهادی تاکنون اعجازها آفریده است: پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، سربلند بیرون آمدن از آزمون بزرگ دفاع مقدس، سازندگی و مقاومت مستمر علیرغم فشارها ، دشمنی ها و تحریم­های فزاینده.
 • ما بر این باوریم که برای نظام سازی فرهنگ و مدیریت جهادی در ابعاد دانش و ترویج، افق­های گشوده و راه های نرفته بسیاری در پیش داریم  که با عنایت باریتعالی و اتکاء به داشته ها و باورمندی­های اصیل خود و فرصت های فراروی می توانیم به صورت یک الگوی مدیریتی جامع ، کامل و الهام بخش آن را در عمل و نظر، عرضه و ارائه کنیم.
 • به شوراهای اسلامی شهر  و روستا پیشنهاد می شود در نام گذاری اماکن ، معابر و پروژه ها ، از نام های الهام بخش جهادگران خدوم مانند حاج عبدالله والی و .. استفاده شایسته بعمل آید .
 • از کلیه ی اساتید ، صاحب نظران و پیشکسوتان عرصه های گوناگون مدیریت جهادی خواستاریم تا ما را در مستندسازی ، تجربه نگاری و نظام مند ساختن ابعاد و مولفه های اساسی مدیریت جهادی که در صحنه عمل تحقق یافته است و تبیین مدیریت جهادی به عنوان مدیریت بومی ، اسلامی – ایرانی در مقیاس جهانی ، یاری و مساعدت نمایند .
 • توجه گروهها ، حرکت های خودجوش و مردمی جهادگر را به تلاش برای مرتفع ساختن معضلات و چالش های فرهنگی ، تربیتی ، محرومیت زدایی و بهبود کیفیت زندگی در جوامع شهری مورد تاکید قرار می دهیم.
 • ایجاد وحدت رویه ، انسجام بخشی ، تبادل اطلاعات و تجربیات ، لازمه توسعه و تعالی فرهنگ و مدیریت جهادی می باشد . دبیرخانه دائمی مدیریت جهادی ، به عنوان یک نهاد مستقل و انقلابی ، برای تحقق این مهم و با اعتقاد به اصل تعامل و مشارکت ، ضمن حفظ استقلال ، استمرار و آزادی عمل همه ی گروهها و حرکت های جهادی ، تمام ظرفیت های خود را صادقانه در اختیار همه ی دلسوزان و علاقمندان عرصه های مدیریت جهادی قرار می دهد.

امیدواریم خداوند تبارک و تعالی ما را در بهره­مندی از فرهنگ و مدیریت جهادی و تعمیق ، ترویج ، تحکیم و تحقق همه جانبه آن، نقش و سهم شایسته عنایت فرماید…

 

دبیرخانه دائمی مدیریت جهادی

تهران – اسفندماه ۱۳۹۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *