مشروح سخنان ارزشمند آیت الله جوادی آملی – گردهمایی سراسری مدیریت جهادی

بسم الله الرحمن الرحیم
مشروح سخنان ارزشمند حضرت آیت الله جوادی آملی خطاب به نخستین گردهمایی سراسری مدیریت جهادی، اسفندماه ۱۳۹۳
قران کریم برای اداره ی یک مملکت عزم قطعی و اراده ی شکست ناپذیر را لازم میدارد. خواه در براندازی یک حکومت طغیانگر مصر مثل فرعون خواه در ساختن یک حکومت عادل.
در جریان براندازی حکومت فرعون مصر خدای سبحان به موسی کلیم و همچنین هارون سلام الله علیهما فرمود: برخیزید به طرف فرعون بروید « وَلَا تَنِیَا فِی ذِکْرِی » (طه/۴۲ ) ، (ونی) یعنی سستی (تنیا) نهی است یعنی به خود سستی راه ندهید. عزم استوار و اراده شکست ناپذیر برای براندازی نظام سلطه و طغیانگر لازم است.
مستحضرید براندازی نظام سلطه تخریب باطل است .تخریب باطل غیر از تصحیح حق است. ساختن یک حکومت عادله همان طوری که ویران کردن نظام سلطه عزم ناگسستنی و اراده مستحکم می طلبد در اداره و ساختن نظام حق هم عزم ناگسستنی معتبر است. این تعبیر بلند قرآنی که (ونی) (وهن) سستی و مانند آن نه می تواند بیگانه را طرد کند و نه می تواند آشنا را در جای خود بنشاند و حاکم کند. سهم تعیین کننده ای دارد. لذا امیر المومنین علیه افضل صلوات المسلین فرمودند من نه اهل (ادهان ) هستم و نه اهل (ایهان) و نه (وهن) و نه (دهن) نه در تخریب بیگانه سستم و نه در ساختن نظام اسلامی روغن مالی میکنم .کار با روغن مالی، با سهل انگاری درست نمی شود. من نه اهل (دهن) هستم نه اهل (وهن) ، نه با روغن مالی نظام را اداره میکنم نه با سهل انگاری .
چه این که با سهل انگاری طغیان را برطرف نکردیم و نظام سلطه را از پا در نیاوردیم .اگر قرآن است دستور صریح او این است (لا تنیا فی ذکری ) اگر نهج البلاغه است فرمان صریح آن حضرت این است « لعمری ما علی من قتال من خالف الحق و خابط الغی من ادهان و لا ایهان .(خطبه ۲۴) » این « وَدُّوا لَوْ تُدْهِنُ فَیُدْهِنُونَ آیه ۹ سوره ی قلم » هم از همین اصل حکایت می کند یعنی بیگانه می کوشد شما با روغن مالی کردن، با سهل انگاری کردن کشورتان را اداره کنید.
مطلب اساسی آن است که اگر کسی بخواهد نظام مستحکمی داشته باشد، بنیان مرصوصی داشته باشد این باید اراده شکست ناپذیری داشته باشد . اراده شکست ناپذیر را عقل هدایت میکند. عقل را وحی رهبری می کند. قرآن کریم وحی الهی است. عقول را بیدار کرده است . سخن نورانی امیر بیان، سلام الله علیه که فرمود : «لِیُثِیرُوا لَهُمْ دَفائِنَ الْعُقُولِ» یعنی این فتیله چراغ عقل پایین کشیده بود انبیا آمدند این فتیله را بالا کشیدند. فروغی به عقل دادند عقل را روشن کردند مثل آفتاب سراج منیر کردند تا صراط مستقیم را ببینند .صراط راهی است که مهندس اش خداست . عقل سراج و چراغی است که راه الهی را می بیند .انبیا آمدند هم راه الهی را به ما نشان دادند هم چراغ عقل را پر فروغ کردند که راه الهی را به خوبی ببینند. برای همین مطلب ذات اقدس اله به ما این دستور را داد که شما تلاش و کوشش کنید هم خدا را درست بشناسید. هم نظام را بشناسید، هم نیاز های خودتان را از این نظام بگیرید .
آن روزگاری که بیگانه بر مسلمان ها مسلط می شد این طور نبود که به سرزمین این ها مسلط شده باشد. به معادن این ها مسلط شده باشد، بر درآمدهای اقتصادی این ها سلطه پیدا کرده باشد. اولا این طور نبود. اول آمد فرهنگ یک ملت ، دین یک امت را به اسارت درآورد. زنجیری کرد فاصله بین مردم و فرهنگ آن ها ، فاصله بین امت و دین آن ها ایجاد کرد امت جدا افتاده از دین، امت جدا افتاده از فرهنگ ملی، نه توان آن را دارد که خود را اداره کند نه قدرتمند است که معادن و ذخایر و ثروت ملی خود را حفظ کند و بیان نورانی علی بن ابی طالب سلام الله علیه در عهد نامه مالک که در نهج البلاغه مضبوط است این است که فرمود: «فَإِنَّ هذا الدِّیْنَ قَدْ کَانَ أَسِیْراً فِی أَیْدِی الْأَشْرَارِ یُعْمَلُ فِیْهِ بِالْهَوی وَ تُطْلَبُ بِهِ الدُّنْیَا»
فرمود: مالک اگر بخواهی مصر را اداره کنی اداره مصر قبل از احیا ی فرهنگ ممکن نیست. اداره مصر قبل از احیای دین ممکن نیست .بیگانه این فرهنگ را به سلطه برد بیگانه این دین را به اسارت برد. انقلاب من علی( سلام الله علیه ) انقلاب فرهنگی و دینی بود که دین را ، فرهنگ را از سلطه بیگانه آزاد کرد، دین آزاد آن توان را دارد که عقل را آزاد کند عقل آزاد آن قدرت را دارد که جامعه را عقلانی کند و به عدل هدایت کند.
دین آزاد امت آزاد می طلبد و امت را آزاده می پروراند از آن به بعد وجود مبارک امام صادق (سلام الله علیه) یک بیان نورانی دارد فرمود « ما ضَعُفَ بَدَنٌ عَمّا قَویَت عَلَیهِ النِّـیَّهُ » اگر نیت و اراده یک ملتی ناگسستنی بود هرگز بدن اظهار ضعف نمی کند.
این کشور همه چیز دارد بیگانه بخواهد یا نخواهد تحریم بکند یا نکند همه منابع را ذات اقدس اله به این مردم داده است فرمود: من زمین را ذلول و نرم کردم که هرگونه کشت و کاری بخواهید در اختیار شماست.دوش زمین را مرکب و مرکوب شما قرار دادم «فَامْشُوا فِی مَنَاکِبِهَا » این مضمون بخشی از آیات قرآن است روی دوش زمین می خواهید سوار بشوید بر کوه ها مسلط بشوید در اختیار شماست .بر دشت ها و دون ها مسلط بشوید در اختیار شماست. آب ها به اندازه ی کافی به شما داده شد و زمین را نرم کردم . روی دوش زمین سوار بشوید روزی بگیرید اما نه در اقتصاد (ونی) و سستی به خود را ندهید وگر نه اقتصاد مقاومتی بار نمیابد نه مدیریت سستی را و ( ادهان ) را و ( ایهان ) را به خود راه ندهید و گرنه مدیریتشان جهادی نخواهد بود .این بیان قرآن آن بیان نهج البلاغه ، آن روایت امام صادق علی نبینا و آله علیه آلاف التحیه و الثناء و نشان می دهد که انسان باید بنیان مرصوص باشد اگر در جبهه جنگ است بنیان مرصوص است اگر در اقتصاد مقاومتی است بنیان مرصوص است .اگر در مدیریت جهادی است بنیان مرصوص است. راز و رمز همه ی این مرصوص بودن و سرب بودن این است که فرهنگ ما آزاد است و دین ما آزاد است آن چه را خدا گفت می‌فهمیم آن چه پیامبران آوردن و ائمه فرمودند می‌فهمیم و در عمل کردن ها آزادیم .
بنابر این نقطه اصلی مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی ادراک این مطلب است که دین آزاد است .دست و بالش بسته نیست همه نیاز ها را به ما می گوید .یک برجسته ترین رهنمود این است که سستی به خود راه ندهید و برجسته ترین دستور‌ها این است که از (ادهان) و ( ایهان) پرهیز کنیم.
از همه ی شما بزرگواران مخصوصا از شهرداری و شورای بزرگوار شهر و ریاست محترم اش از همه حق شناسی می کنیم .از شهردار محترم سپاس گزار ی می کنیم که شما را در این محفل وزین دور هم جمع کرده است. تا بخشی از مطالب سودمند اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی با تضارب آراء بیش از گذشته روشن تر شود. مجددا مقدم شما را گرامی می‌داریم. از بنیانگذاران حق شناسی می‌کنیم. از خدای سبحان مسئلت می کنیم به همه ی شما خیر و صلاح و فلاح دنیا و آخرت مرحمت کند.
عبدالله جوادی آملی
اسفند ۱۳۹۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *